Witamy w InfoCentrum

Wrocław to miasto spotkań, a sercem spotkań we Wrocławiu jest Ostrów Tumski. Tutaj przychodzą Wrocławianie, turyści z Polski i całego Świata, aby pooddychać klimatem ponad tysiącletniej historii Wrocławia. Z myślą o nich powstało miejsce, które oferuje odwiedzającym szeroką gamę informacji historycznych, turystycznych, informacji o wydarzeniach kulturalnych, a także ziązanych z projektami Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Wrocław The World Games 2017, informacji o wsparciu socjalnym, społecznym i zdrowotnym na terenie Ostrowa Tumskiego i Wrocławia. InfoCentrum na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu mieści się w pobliżu Katedry pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Katedralna 1 (wejście pod arkadą).

1170x100 dolnyslask

Informacje historyczne

Informacje historyczne

Zabytki Ostrowa

View more
Informacje kulturalne

Informacje kulturalne

Koncerty, wystawy, spotkania

View more
Informacje turystyczne

Informacje turystyczne

Trasy, bilety, zwiedzanie

View more
Informacje społeczne

Informacje społeczne

Poradnie prawne i rodzinne

View more
Życie duchowe

Życie duchowe

Duszpasterstwa, spowiedź

View more
Wydarzenia cykliczne

Wydarzenia cykliczne

Informacje o stałych imprezach

View more

'KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY' OTWARCIE WYJĄTKOWEJ WYSTAWY W CK ZAMEK

kultura
Termin: piątek, 28 kwiecień 2017 18:00 - niedziela, 21 maj 2017 00:00

Miejsce: Centrum Kultury "ZAMEK"

Mieszkańcy nadbużańskich wiosek, seniorzy oraz dzieci wystylizowani na kresowe bóstwa w strojach z trawy, polnych kwiatów, kory czy suszonych owoców, pozujący wśród dzikiej przyrody Podlasia – z takimi portretami będziemy mogli się zetknąć w Centrum Kultury "Zamek" na wystawie fotografii Pawła Adamca pt. "Królowie Nadbużańscy".  Na otwarcie ekspozycji połączone ze spotkanie z autorem zdjęć oraz koncertem projektu Violet Ultra, organizatorzy zapraszają w piątek 28 kwietnia o godz. 18:00, wstęp wolny.

Krolowie plakat jpg

"Królowie Nadbużańscy" to wyjątkowy projekt realizowany przez Pawła Adamca w 2015 roku, który zrodził się z potrzeby aktywizacji wiekowych osób wsi położonych nad Bugiem.
Zależało mi na pokazaniu ich otwartości i dystansu do życia poprzez stworzenie serii portretów obrazujących nierealną dynastię władców Podlasia. Wykonałem kostiumy, nawiązujące stylistyką do królewskich atrybutów. Stroje powstawały głównie z materiałów naturalnych takich jak trawy, polne kwiaty, kora czy suszone owoce – mówi Adamiec

Bohaterowie cyklu w trakcie trwania sesji, dzielili się niezwykłymi historiami dotyczącymi ich życia oraz losów nadbużańskich okolic. W opowieściach ukazywali zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość, a siebie samych często określali, jako społeczność odciętą. Często wracającym tematem był problem wyludnienia się ich rodzimych wsi oraz zubożenie społeczności. Mieszkańcy wskazywali także na brak jakichkolwiek form rozrywki, uwzględniających osoby starsze. Rozmowom towarzyszył zawsze wątek śmierci, traktowanej bardzo naturalnie, oswojonej i niestrasznej

Rok później Adamiec postanowił kontynuować projekt, ale tym razem do współpracy zaprosił dzieci. Dużym ułatwieniem w pracy było to, że większość dzieci znała pierwszą odsłonę Królów - seniorów. Pomogło to im w zrozumieniu głównego zamysłu projektu oraz celu wykonywania tego typu charakteryzacji i zdjęć.

W wykonanych przeze mnie kostiumach, ponownie dominowała przyroda, jako największa wartość tych terenów. Prace nad drugim cyklem znacznie różniły się od pierwszej części, zarówno pod względem metod czy atmosfery, jak i dużo większego tempa pracy. Nie było już melancholijnie, wspominkowo i wzruszająco, a raczej energetycznie, sielsko i spontanicznie. Rozmawialiśmy o zabawach na wsi, sposobach spędzania czasu i o codziennych obowiązkach. Kontakt z młodym pokoleniem mieszkańców Podlasia, pokazał mi kolejne, niezwykle fascynujące oblicze tej krainy - dodaje Adamiec.

 

Królowie Nadbużańscy 1 Królowie Nadbużańscy 4
Królowie Nadbużańscy 5 Królowie Nadbużańscy 3

 


Violet Ultra
To melancholijno-przebojowa mieszanka skandynawskiej elektroniki, słowiańskiej melodyki i niebanalnych tekstów. Violet Ultra jest muzycznym przedłużeniem działalności wrocławskiego niezależnego Psychoteatru. W 2016 roku Totoro stworzył kostium Królowej Lasu - postaci wykreowanej przez Psychoteatr w monodramie muzyczno-wokalnym "LAS"  Violet Ultra wykonuje na żywo utwory ze spektaklu "LAS" jako set koncertowy pod tytułem "Królowa Lasu".
 
Paweł TOTORO Adamiec (1982)
Fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 - kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland oraz pierwszego katalogu polskiego wzornictwa POLISH DESIGN. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.  Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.
Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta.

Wystawa fotograficzna Pawła Adamca „Królowie Nadbużańscy” 
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław
Otwarcie: 28 kwietnia (piątek) godz. 18:00
Perfomance muzyczno-wizualny "Królowa Lasu" w wykonaniu Violet Ultra oraz spotkanie z autorem, wstęp wolny
Wystawa czynna do 21 maja

 

 

 

Telefon
(71) 349 13 59, 608 794 453
Addres
plac Świętojański 1, 54-076 Wrocław, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • Od piątek, 28 kwiecień 2017 18:00 do niedziela, 21 maj 2017 00:00

Wspierane przez iCagenda

Panorama 360°

Zwiedzaj Ostrów Tumski i odkrywaj jego skarby nie wychodząc z domu

panorama

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 

miesiące  pon.-piątek sobota niedziela 
marzec  9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00 
kwiecień 9:00-17:00 9:00-15:00 14:00-16:00
maj-wrzesień  9:00-17:00 9:00-16:00 14:00-17:30
paźdz.-grudz. 9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

1800298
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
272
1105
56488
34488
1800298

2024-04-23 11:10


logo