Witamy w InfoCentrum

Wrocław to miasto spotkań, a sercem spotkań we Wrocławiu jest Ostrów Tumski. Tutaj przychodzą Wrocławianie, turyści z Polski i całego Świata, aby pooddychać klimatem ponad tysiącletniej historii Wrocławia. Z myślą o nich powstało miejsce, które oferuje odwiedzającym szeroką gamę informacji historycznych, turystycznych, informacji o wydarzeniach kulturalnych, a także ziązanych z projektami Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Wrocław The World Games 2017, informacji o wsparciu socjalnym, społecznym i zdrowotnym na terenie Ostrowa Tumskiego i Wrocławia. InfoCentrum na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu mieści się w pobliżu Katedry pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Katedralna 1 (wejście pod arkadą).

1170x100 dolnyslask

Informacje historyczne

Informacje historyczne

Zabytki Ostrowa

View more
Informacje kulturalne

Informacje kulturalne

Koncerty, wystawy, spotkania

View more
Informacje turystyczne

Informacje turystyczne

Trasy, bilety, zwiedzanie

View more
Informacje społeczne

Informacje społeczne

Poradnie prawne i rodzinne

View more
Życie duchowe

Życie duchowe

Duszpasterstwa, spowiedź

View more
Wydarzenia cykliczne

Wydarzenia cykliczne

Informacje o stałych imprezach

View more

Wystawa Czasowa "para-Buch! Nie Tylko Ilustracje Ewy I Pawła Pawlaków"

kultura
Termin: czwartek, 1 czerwiec 2017 - niedziela, 27 sierpień 2017

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Para-buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków

2 czerwca - 27 sierpnia 2017

Otwarcie: 1 czerwca 2017

 

Kurator wystawy: Anita Wincencjusz-Patyna

Pierwsza retrospektywna wystawa twórczości Ewy i Pawła Pawlaków jest zaproszeniem do kipiącej kolorami podróży po światach wykreowanych przez wybitnych wrocławskich grafików przede wszystkim w przestrzeniach zaprojektowanych książek, ale także teatru lalek i rzeźby. Zgromadzone na wystawie oryginały prac pozwolą przyjrzeć się rozmaitości technik stosowanych przez artystów oraz doskonałości wykonania.

Nieczęsto się jeszcze zdarza, aby instytucja tej rangi, co Muzeum Narodowe decydowała się na monograficzną prezentację dorobku ilustratorów książek przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Jednak w przypadku Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka nie sposób nie dostrzec, że ten typ ilustracji jest ich bardzo osobistą formą wypowiedzi artystycznej, która ma wszelkie znamiona niezwykle dojrzałej, przemyślanej i konsekwentnej kreacji. Ci wrocławscy, ale już dobrze znani na świecie, artyści są w ustawicznej drodze, poszukują coraz to nowszych i oryginalniejszych sposobów skomunikowania się z jakże wymagającym odbiorcą, jakim jest dziecko. Ich doprawdy dziecięca, bo bardzo wrażliwa, intuicja oraz nieskrępowana niczym wyobraźnia, idąca w parze z wyjątkową inteligencją dorosłego człowieka i wypracowanym przez lata mistrzostwem opanowania kunsztu artystycznego przynoszą niezwykłe efekty”.

Pokazanych zostanie ponad 300 oryginałów prac ilustracyjnych, także tych, które – jak dotąd – nie ukazały się drukiem. Zwiedzający zobaczą również m.in. projekty lalek, scenografii i słynnej Fontanny Krasnali sprzed Wrocławskiego Teatru Lalek autorstwa Pawła Pawlaka, pocztówki Ewy Kozyry-Pawlak i książki dokumentujące jej działalność translatorską, a także wydawnictwa zagraniczne z dorobku obojga artystów.

Wystawa będzie okazją do prześledzenia różnych etapów powstawania ilustracji – od wstępnych szkiców rejestrujących koncepcję, przez zestawienia licznych wersji elementów poszczególnych ilustracji, np. konkretnych postaci, poprzez fazy pośrednie łączące techniki ręczne z cyfrowymi, po efekty końcowe, z którymi tak naprawdę dane jest nam obcować na co dzień, czyli reprodukcje w książkach – mówi Anita Wincenjusz-Patyna, kurator wystawy.

Ekspozycja uzmysławia też czasochłonność procesu powstawania ilustracji, w przypadku prac Ewy Kozyry- Pawlak wynikającą już choćby z samej specyfiki stosowanej przez nią techniki – aplikacji tkaninowej”.

Wystawa będzie prezentowana na muzealnym poddaszu. Jej przedostatnia sala zostanie oddana do dyspozycji dzieci i rodziców. Będzie tam można odpocząć na wygodnych pufach, poczytać książkę, porysować, pobawić się. Tam też będą organizowane zabawy edukacyjne przygotowane przez Dział Oświatowy Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa:

  • Para-buch! Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak” – publikacja autorstwa Anity Wincencjusz-Patyny

  • zeszyt zabaw plastycznych z zadaniami opracowanymi przez artystów oraz Olę Cieślak

Program imprez towarzyszących:

4 czerwca, godz. 11.00 – po wystawie oprowadza kuratorka Anita Wincencjusz-Patyna

4 czerwca, godz. 12.00 – „Para-buch, kolor w ruch!” warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka

1 lipca, godz. 11.00 – po wystawie oprowadza kuratorka Anita Wincencjusz-Patyna

1 lipca, godz. 12.00 – „Para-buch, kolor w ruch!” warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka

 

Ewa Kozyra-Pawlak (ur. 1961 we Wrocławiu) – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta): dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Parę lat po ukończeniu szkoły zaczęła zajmować się ilustracją książki dziecięcej, specjalizując się w kolażu tkaninowym. Ma na koncie 25 książek (w tym projekty wspólne z Pawłem) i niezliczone ilustracje do czasopism („Świerszczyk”, „Miś”, „Pentliczek”) oraz podręczników. Współpracuje z wydawcami w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Korea Południowa, Chiny). Zajmuje się nie tylko obrazem, ale i słowem, pisząc poezję dla najmłodszych, kaligrafując oraz tłumacząc z francuskiego i angielskiego. Zdobywczyni głównej nagrody w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, kilkakrotnie wyróżniana w konkursach: „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY oraz „Najpiękniejsze Książki Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

 07 EKP liczypieski tandem 08 EKP szopieta 01 

Paweł Pawlak (ur. 1962 we Wrocławiu) – absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta): dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Zadebiutował już w czasie studiów i odtąd nieprzerwanie zajmuje się grafiką książkową, zwłaszcza adresowaną do młodszych czytelników, współpracując z wydawcami rodzimymi i obcymi (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Korea Południowa, Kanada), urozmaicając swoją praktykę artystyczną projektami dla teatrów lalek i miasta Wrocławia (identyfikacja wizualna, Fontanna Krasnali), okazjonalnie też pisząc. Uznany w kraju (liczne nagrody od Polskiej Sekcji IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek) oraz za granicą (Bolonia, Bratysława, Bangkok, Monachium, Hasselt).

12 PP czarostatki 01

 

Telefon
71 343 07 27 696 501 438
Strona WWW
Addres
plac Powstańców Warszawy 5, Wrocław, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • Od czwartek, 1 czerwiec 2017 do niedziela, 27 sierpień 2017

Wspierane przez iCagenda

Panorama 360°

Zwiedzaj Ostrów Tumski i odkrywaj jego skarby nie wychodząc z domu

panorama

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  9.30 - 17.30
sobota  9.30 - 15.30
niedziela 14.00 - 16.00

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

Odwiedziny

345908
Dzisiaj
Wczoraj
Ubiegły tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
68
150
341763
6518
16217
345908

2018-06-19 12:21


logo