STACJA DIALOG
to wrocławskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Powstała, by nieść pomoc prześladowanym chrześcijanom i tym, którzy uciekają przed wojną. Kryzys na Ukrainie to pierwszy poważny sprawdzian dla tego miejsca. Do tej pory biuro, które znajduje się na Dworcu Głównym PKP, zdaje egzamin wzorowo.
Dyrektor Stacji Dialog ks. Andrzej Paś zorganizował już kilka transportów z potrzebnymi rzeczami za wschodnią granicę. "Dzisiaj, 21 kwietnia wyprawiamy kolejny transport. Zapraszamy do tego, aby śledzić naszą akcję” – mówi.

 https://poczta.home.pl/appsuite/api/mail/VID-20220421-WA0000.mp4?action=attachment&folder=default0%2FINBOX&id=10344&attachment=2&user=1693&context=10570041&sequence=1&session=34f87b21ac1945a99f6be5cb1d1a3675&delivery=view

 

 

Początki Duszpasterstwa Głuchoniemych i Niewidomych we Wrocławiu datowane są na 27 września 1953 roku. W tym dniu o. Józef Tomys OMI odprawił dwie msze święte dla niesłyszących - pierwszą rano w kościele św. Jerzego na Popowicach (z myślą o dorosłych niesłyszących z Zakładu Inwalidów przy ul. Wejherowskiej), drugą po południu w kościele Macierzyństwa NMP na Pilczycach (z myślą o niesłyszącej młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Dworskiej).
W 1967 roku Duszpasterstwo otrzymało kaplicę św. Sebastiana w południowej nawie kościoła NMP na Piasku, gdzie pierwszym duszpasterzem został ks. Kazimierz Błaszczyk. Kapłan ten został twórcą słynnej wrocławskiej szopki ruchomej, która przez dziesięciolecia stopniowo  wypełniła wnętrze  kaplicy i przyciągała do kościoła na Piasku całe rodziny.
 Fundacja FONIS powstała w odpowiedzi na potrzeby środowiska osób mających problemy ze słuchem i wzrokiem, skupionych wokół Duszpasterstwa Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej.Założyciel fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, pracując wśród osób z uszkodzonym wzrokiem i słuchem, widział ich potrzeby, jak również problemy, z którymi mierzą się na co dzień. Z drugiej zaś strony dostrzegał też w nich ogromny potencjał. Dlatego powołał do życia fundację, która wspiera potrzebujących i pozwala rozłożyć skrzydła ludziom ambitnym, lecz zepchniętym na margines z powodu swej niepełnosprawności.
 
 
TELEDYSK:
W nagraniu wykorzystano aranżację pieśni “Chrystus zmartwychwstan jest” w wykonaniu Arki Noego z płyty “Hip hip hura Alleluja!” (2002). Natomiast w języku migowym poszczególne zwrotki śpiewały dzieci niesłyszące i słabosłyszące: Milan Kempczyński (I zwrotka), Julia Zając (II zwrotka), Sonia Chardykow (III zwrotka) i Dawid Bordulak (IV zwrotka). W śpiewanie refrenowego “Alleluja!” zaangażowali się również: Milan Antoniak, Patryk Błaszczyk, Leon Bordulak, Elżbieta Domańska, Szymon i Wojciech Filinowicz, Urszula Lubawa. W klipie oprócz migania pieśni zobaczycie również zaangażowanie naszych milusińskich w przygotowanie koszyczków wielkanocnych i wiosennych dekoracji.
 
 

WROCŁAWSKIE CENTRUM SENIORA  zaprasza  serdecznie do udziału w zajęciach online.  Szczegóły bardzo ciekawych prezentacji i warsztatów przygotowanych z myślą o osobach pozostających w domu i nie tylko, prezentujemy w imieniu  WCS poniżej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem, do zapisów i do udziału w zajęciach.

Wszystkich chętnych do uczestniczenia w spotkaniach przez Internet prosimy o zapisywanie się pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zainteresowanym osobom wyślemy link, w który należy kliknąć, żeby przenieść się na stronę Akademia Korbank, wpisać swoje imię, następnie kliknąć w "używam mikrofonu" i potwierdzić wszystkie zgody (na używanie mikrofonu). Osoby, które będą potrzebować pomocy przy wejściu na stronę, zapraszamy zawsze godzinę przed każdym spotkaniem. Pomożemy Państwu w poradzeniu sobie z wejściem na spotkanie.
 Pokój artystyczny Jerzego Skoczylasa poniedziałki, godz. 11:00

Zajęcia są kontynuacją Warsztatów Artystycznych jakie odbywały się w roku 2019 i w roku 2020. Spotkania są adresowane do osób interesujących się szeroko rozumianą sztuką kabaretową i dobrą rozrywką. Jak dotychczas będą polegały na prezentacji utworów satyrycznych i kabaretowych takich jak: monolog, skecz, wiersz, fraszka czy piosenka. Uczestnicy będą je wspólnie omawiać i analizować oraz spróbują stworzyć własne produkcje satyryczne, które staną się podstawą do własnego spektaklu kabaretowego.

Trening twórczości z elementami treningu pamięci prowadzi Kalina Pańta - andragog poniedziałki, godz. 12.30

Zajęcia zawierają zarówno ćwiczenia pobudzające naszą szeroko rozumianą twórczość, ale co najważniejsze, pomagają nam zachować pamięć w dobrej kondycji. Podczas zajęć prezentowane są ćwiczenia wzmacniające pamięć i pobudzające do pracy mózgu. Czas zajęć to czas zabawy i nauki, rozprężenia i zarazem ciężkiej pracy.

Szczęśliwi w tańcu prowadzi Joanna Stanisławska wtorki i czwartki, godz. 10:00

Specjalne lekcje opracowane dla seniorów obejmują prozdrowotny ruch i dużą dawkę tanecznej serotoniny.

Zdrowie od kuchni. Żywienie w czasie pandemii. Spotkanie z dietetykiem klinicznym Magdą Szyszka-Barycka wtorki, godz. 11:30

Podczas spotkań online rozmawiamy o żywieniu w pandemii, czym jest zbilansowana i urozmaicona dieta. Akcja #zostańwdomu wciąż aktualna, większość z nas posprzątała już szafy i zakamarki, może czas na kuchnię i przegląd jej zawartości?

Laboratorium Zabawek projekt międzypokoleniowy. Zajęcia poprowadzi Jolanta Podsiadło w środy, godz. 14:00

W domowym laboratorium zapraszamy do międzypokoleniowej zabawy, w której będziemy odnajdywać przedmioty do zabawy. Podczas spotkania online będziemy opowiadać sobie historie rodzinne związane z zabawkami.

Śmiechoterapia dla seniorów. Zajęcia prowadzi Maria Kmita środy, godz. 16:00

O tym jak nie tracić ducha w czasach kryzysu za pomocą dobrego humoru. O internetowym humorze dotyczącym koronawirusa oraz o tym jak śmiech może działać w walce z kryzysem związanym z izolacją.

Psychologiczny poradnik antywirusowy. Prowadzenie Viola Sulima Czwartki, godz. 12:00

Podczas spotkania rozmawiamy o izolacji i osamotnieniu w kwarantannie, która dotyka każdego z nas oraz jak sobie radzić w sytuacji w której się znaleźliśmy.

Moda i uroda prowadzenie Aleksandra Kucharska, czwartki, godz. 13.30. Świetny wygląd i dobre samopoczucie jest ważnym składnikiem naszego życia. Nowy cykl spotkań, jaki dla Państwa przygotowaliśmy, będzie inspiracją do tworzenia nowych stylizacji i zabawy własnym wizerunkiem. Poprzez wygląd komunikujemy kim jesteśmy i kreujemy indywidualny styl życia. Zarówno zajęcia z wizażu, jak i ze stylizacji, wskażą trendy modowe oraz możliwości metamorfozy każdej z nas.

Zdrowy kręgosłup i elementy karate dla seniorów. Prowadzący Paweł Bator Poniedziałki, środy i piątki, godz. 9:00

Trening dla seniorów - ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie i podwyższające wydolność oraz elastyczność ciała, wystarczy komputer i 2 metry kwadratowe podłogi.

Tajemnice Wrocławia - spotkania z przewodnikiem, prowadzenie Anita Ignasiak - przewodnik miejski piątki, godz. 10:00

12.06.2020 Grekokatolicyzm

19.06.2020 Prawosławie

26.06.2020 Podsumowanie

Indywidualne konsultacje telefoniczne - bez zapisów

Porady z zakresu zagadnień Ustawy o pomocy społecznej.

Zapraszamy na konsultacje telefoniczne - poradnictwo z zakresu Ustawy o pomocy społecznej, w ramach uzyskania:

pomocy w przyznaniu usług opiekuńczych, informacji o zasadach uzyskania miejsca w domach pomocy społecznej, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, karty parkingowej, świadczeń dla osób niepełnosprawnych, wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, dodatku mieszkaniowego, przeciwdziałania przemocy domowej, poradnictwa dotyczącego uzależnień w rodzinie, doraźnej pomocy finansowej MOPS

Zachęcamy do skorzystania z konsultacji telefonicznych. Porady indywidualne pod numerem tel. 502 765 302 od poniedziałku do piątku w godz. 12-13.

Osoby niesłyszące mogą się kontaktować za pomocą smsów.

Konsultacje prowadzi -były długoletni pracownik MOPS- specjalista pracy socjalnej Elżbieta Gorgoń.

Bezpłatne konsultacje prawne online prowadzone przez radcę prawnego Witolda Wojsznisa.

Kontakt telefoniczny do radcy prawnego: tel. 500 434 183, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta pomocy dotyczy wszystkich spraw, które nurtują seniorów, obok prozaicznych i powszechnie występujących problemów prawnych - w ostatnim okresie dochodzi do wielu oszustw, gdzie na celowniku ludzi nikczemnych i niegodziwych znaleźli seniorzy, którzy nie byli w stanie poradzić sobie samodzielnie z tą nową dla nich sytuacją.

„Pomoc dla seniora” – to akcja pomocowa Caritas zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem. Szczególnie narażone są osoby starsze, stanowiące dużą grupę podopiecznych organizacji.

To najuboższych seniorów trafia już 100 pierwszych paczek żywnościowych. Za ich dystrybucje odpowiedzialne są Parafialne Zespoły Caritas.

#PomocDlaSeniora

https://caritas.pl/pomocdlaseniora

 

Ponad 600 porcji zupy wydaje codziennie Kościół wrocławski bezdomnym i ubogim. To o wiele więcej niż przed wybuchem epidemii. – Nie możemy tych ludzi dziś zostawić samych – tłumaczy abp Józef Kupny, dodając, że w dobie epidemii wiele miejsc, w których dotychczas potrzebujący otrzymywali pomoc zostało zamkniętych. 

Metropolita wrocławski poprosił zgromadzenia zakonne oraz kościelne instytucje charytatywne, by zachowując wszelkie normy bezpieczeństwa i ograniczenia, wyznaczone przez władze państwowe, zintensyfikowały swoją pomoc kierowaną do ludzi bezdomnych i biednych. – W ostatnim czasie wiele miejsc, gdzie potrzebujący mogli uzyskać wsparcie zostało zamkniętych – zauważył metropolita wrocławski, dodając, że ubodzy nie są w stanie nawet prosić przechodniów o pomoc. – Ludzie z lęku przed zakażeniem omijają ich z daleka – tłumaczy pasterz Kościoła wrocławskiego, dopowiadając, że sytuacja, w jakiej znaleźli się bezdomni jest o wiele gorsza niż do tej pory. – Słyszymy, że mamy pozostać w domach i to jest sposób na uniknięcie zarażenia się wirusem. Oni nie mają gdzie się schronić – zaznacza ksiądz arcybiskup. – To są nasi bracia i siostry. Jesteśmy za nich odpowiedzialni i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc im przetrwać ten trudny czas – dodaje abp Kupny.

W odpowiedzi na apel metropolity już dziś Caritas archidiecezji wrocławskiej wydaje 600 porcji zupy dziennie. Ponad 100 osób trzy razy w tygodniu korzysta z łaźni, gdzie mogą nie tylko wziąć prysznic, ale także otrzymać czyste ubranie. W całodobowych domach opieki prowadzonych przez archidiecezję aktualnie przebywa 240 osób. Dodatkowo do akcji włączyły się zgromadzenia zakonne. Na wrocławskim Ostrowie Tumskim siostry elżbietanki przygotowują codziennie posiłek dla 150 osób. – Chociażby wszystkie instytucje zostały zamknięte, Kościół nie może nigdy zamknąć drzwi przed tymi ludźmi – podkreśla abp Kupny.  

Metropolita wrocławski prosi także, by duszpasterze rozeznali się w jakiej sytuacji znajdują się ich parafianie, dla których czas epidemii może wiązać się ze zmniejszeniem dochodów lub utratą pracy. – Trzeba dać im odczuć, że nie zostawimy ich bez pomocy – mówi ksiądz arcybiskup. – Wobec tak poważnych wyzwań, ludzie potrzebują sygnału, że nie zostaną sami. To ważne, by już dziś wyjść do nich z deklaracją wsparcia, bo nawet jeśli – co daj Boże – wygramy z wirusem, to ze społecznymi skutkami epidemii będziemy zmagać się dłuższy czas – tłumaczy abp Kupny.   

 

Koronawirus-objawy, profilaktyka i zalecenia. Pod poniższym linkiem znajdą Państwo krótki film-warto go obejrzec.

https://youtu.be/iwjXGTBNxtc

Dokładne mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania oraz zachowanie bezpiecznej odległości od osób kaszlących – to podstawowe zasady jakie należy zachować, by chronić się przed koronawirusem. Służby sanitarne apelują o ich przestrzeganie, bieżące śledzenie komunikatów oraz zachowanie spokoju i nieuleganie panice. Informacje na bieżąco podaje oficjalny portal miasta:

https://www.wroclaw.pl/koronawirus-informacje-i-zalecenia

Fundacja Młodzi Młodym – Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Fundacja Obserwatorium Społeczne zapraszają do udziału w projekcie Społeczna Akademia Młodych. W ramach Akademii młodzież ostatnich klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będzie mogła uczestniczyć w wybranych przez opiekunów warsztatach (szczegółowy opis na stronie www) oraz odwiedzić ciekawe miejsca na terenie Ostrowa Tumskiego. Projekt jest realizowany we współpracy z Wydziałem Katechetycznym, Katolickim Radiem Rodzina oraz InfoCentrum na Ostrowie Tumskim.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Fundacji Młodzi Młodym – Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży:

https://www.mlodzimlodym.wroclaw.pl/2019/08/23/spoleczna-akademia-mlodych/

logo-alfa-tur.png   

Marzysz o wyjeździe na pielgrzymkę? 
Np. Sylwester w Medjugorie 
Dysponujesz małymi funduszami- możesz część odpracować! 
Skontaktuj się Alfa-Tur - Biurem turystyczno - pielgrzymkowym!

 

podziel sie woda plakat butelka

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 

miesiące  pon.-piątek sobota niedziela 
marzec  9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00 
kwiecień 9:00-17:00 9:00-15:00 14:00-16:00
maj-wrzesień  9:00-17:00 9:00-16:00 14:00-17:30
paźdz.-grudz. 9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

2012692
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
16
810
9843
60709
2012692

2024-09-13 00:32


logo