W dniach 30 grudnia 2023- 1 stycznia 2024 taras widokowy i kaplice barokowe Katedry Wrocławskiej będą nieczynne. 

Informujemy, iż w dniach 30 grudnia- 29 lutego InfoCentrum będzie nieczynne. Zapraszamy ponownie od 1 marca 2024 roku.

 

logo.png

Wrocławski POLBUS uruchamia nową autobusową linię wakacyjną z Wrocławia do Siennej (Czarna Góra Resort). Trasa prowadzi przez Ząbkowice Śl., Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Przeł. Jaworową, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie do Siennej (Czarna Góra Resort). Autobus, który przyjedzie do Siennej będzie obsługiwał również linię wewnętrzną Sienna - Kletno. 

 Cena biletu na trasie Wrocław - Sienna to koszt 25 zł w jedną stronę i 39 zł bilet w dwie strony – to cena promocyjna na czerwiec; inne zniżki:
- zwierzę 1 zł
- uczniowie, studenci i emeryci (na podstawie stosownego dokumentu) minus 10%
- dzieci do lat 6 za darmo

Bilety można kupić na stronie: www.polbus.pl ; w kasach na dworcu ; przez portal e-podróżnik.pl ; bezpośrednio u kierowcy

Do obsługi wakacyjnych tras skierowane są komfortowe, wysokopokładowe autokary turystyczne gwarantujące komfort i bezpieczeństwo podróży. Każdy z  autokarów wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, klimatyzację, wc, duże luki bagażowe.
Każdorazowo przed wyruszeniem w trasę każdy z autokarów będzie dezynfekowany odpowiednimi środkami tak aby spełniać najwyższe formy bezpieczeństwa w trosce o Podróżnych.

Wyjazdy rozpoczną się w najbliższy czwartek, 11 czerwca, godziny są podane na rozkładach, miejsce odjazdu to nasz dworzec,
Kursy będą w weekendy – część piątek – niedziela, a część sobota i niedziela, zakończenie kursów planowane jest wstępnie na 13.09.2020 r.

Link do strony: http://cetik.stronie.p
Informujemy, że  PKS POLBUS Wrocław uruchamia też dodatkowo oprócz linii turystycznej na trasie Wrocław - Sienna (Czarna Góra Resort), również linię lokalną na trasie CETiK Stronie Śląskie - Kletno - Sienna - CETiK Stronie Śląskie. Uruchomione zostaną aż cztery kursy w ciągu dnia!  Bilety w cenie 5 zł.
Szczegóły:
http://cetik.stronie.pl/1343/pks-polbus-wroclaw-uruchamia-nowa-lokalna-linie-autobusowa-na-trasie-stronie-slaskie-kletno-sienna-stronie-slaskie.html

W ostatnim tygodniu kwietnia rozpoczęły się prace związane z rewitalzacją katedry. W prezbiterium rosną rusztowania, niebawem wejdzie tutaj ekipa zajmująca się czyszczeniem ścian tej części  budowli. Jest to kontynuacja prac rozpoczętych przed rokiem, mających na celu odswieżenie całego wnętrza. Terminy i tempo prac będą uzależnoone od funduszy własnych  i pozyskanych środków. Według zapewnień ekipy budowlanej tym razem technika pracy pozwoli zminimalizować  zabrudzenie pyłem wnętrza  katedry. Jednak ze względu na hałas trudniej będzie o wyciszenie i skupienie na modlitwie.

 

Był ciepły, wiosenny wieczór 23 maja 1847 roku. Deptak spacerowy wzdłuż fosy miejskiej powoli zapełniał się tłumem wrocławian. Punktualnie o godzinie ósmej odświętnie ubrany latarnik zaświecił pierwszą miejską gazową latarnię. Kilkanaście minut później wzdłuż całej promenady i przyległych placach rozbłysły pozostałe. W taki oto sposób we Wrocławiu rozpoczęła się epoka oświetlenia gazowego.

Historia wrocławskich latarń gazowych jest znacznie dłuższa. Pierwsza latarnia rozbłysła w restauracji Złota Gęś 16 czerwca 1843 roku w towarzystwie burmistrza i członków magistratu. Władze grodu, zafascynowane tą techniczną nowinką, postanowiły – za przykładem Londynu, Berlina, Paryża, Lipska i Wiednia – również wrocławskie ulice rozświetlić gazem. Tego właśnie dnia zawiązano spółkę i rozpoczęto budowę gazowni miejskiej. Prace budowlane skończyły się na początku 1847 roku i pierwszy  gaz z nowej gazowni popłyną właśnie w pamiętnym dniu 23 maja.

Kilka miesięcy później kolejne latarnie pojawiły się w okolicach Dworca Głównego oraz wzdłuż obecnych ulic Generała Józefa Piłsudskiego i Świdnickiej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w owych czasach latarnie miejskie nie świeciły tak jasno, jak te które rozświetlają dziś Ostrów Tumski. Źródłem ich światła był pojedynczy płomień. Dopiero wynalezione w 1885 roku siatki Auera znacznie poprawiły jasność latarni.

latarnik

Nowy sposób oświetlenia w błyskawicznym tempie opanował całe miasto i w niecałe pół roku po uruchomieniu gazowni przy ulicy Tęczowej na wrocławskich ulicach świeciło już około 700 latarń. Korespondent warszawskiej „Gazety Codziennej” tak relacjonował gazowy szał: „Według sprawozdania akcyjnego towarzystwa do oświetlania gazem miasta Wrocławia są już wszystkie ulice i place wewnątrz miasta ukanalizowane. System kanałów dostarczyć może do 10 000 płomieni. Prócz prywatnych pali się 339 płomieni publicznych, a z końcem miesiąca przybędzie płomieni publicznych 419. Płomieni prywatnych pali się przeszło 500.”

W grudniu 1944 roku czynnych było dziewięć tysięcy latarń gazowych, a sieć gazownicza rozciągała się na siedemset kilometrów. Po wojennym oblężeniu miasto nie było w stanie rozbłysnąć tak jak w XIX wieku. Ostatnie latarnie gazowe z wrocławskich ulic zniknęły pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niewiele brakowało, a podobny los spotkałby również i te z Ostrowa Tumskiego. Władze miasta planowały je wymienić na lampy rtęciowe.

Dziś każdej nocy ten uroczy zakątek miasta oświetlany jest przez 103 latarnie, które codziennie zapala i gasi jeden z ostatnich latarników w Polsce. Ich zapalaniu poświęca około dziewięćdziesięciu minut. Latem zapala jenawet  o 21.00, a gasi je tuż przed wschodem słońca. Zimą Ostrów Tumski zaczyna jaśnieć już około 16.00.   O wieczornej porze światło latarni daje niepowtarzalny blask.

Kto chce spotkać Latarnika, niech  wybierze się na spacer około 30 minut przed zachodem słońca. Wówczas przy podwójnych lampach InfoCentrum, na prawo od wejścia do Katedry   zaczyna On swój obchód, ubrany w charakterystyczną  czarną pelerynę i cylinder. Zapalanie lamp gazowych wygląda niczym zapalanie kuchenki-palniki znajdują się jednak dość wysoko. Należy otworzyć zawór- podać gaz, zapalić delikatnym płomykiem siateczki Auera   i.. lampa świeci. 

za: http://www.dzielnicewroclawia.pl/historia-wroclawskie-latarnie-gazowe/  

 

 Jedna  z najstarszych wrocławskich przepraw została zamknięta. 16 lipca  2019 Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przekazał wykonawcy most Tumski do remontu. Obecnie jest to  plac budowy.  W ramach przygotowań usunięto wszystkie zawieszone kłódki, których ciężąr przekroczył 5 ton! Przez rok zdeponowane będą w magazynach ZDiUM przy ul. Długiej 49 i tam też będzie je można odebrać. Po zakończeniu remontu mostu Tumskiego, który ma potrwać kilka miesięcy nie będzie również możliwe wieszanie nowych kłódek. Wykonawca musi udzielić  gwarancji na prace remontowe i dlatego przez najbliższe 10 lat nie można będzie wieszać na moście niczego, co nie stanowi konstrukcji przeprawy.

Remont będzie obejmował: usunięcie rdzy i zabezpieczenie antykorozyjne, czyszczenie i naprawę podpór kamiennych mostu, naprawę jezdni (przebruk i wymiana na równiejszą kostkę), remont chodników (asfalt zostanie zastąpiony płytkami kamiennymi), oczyszczenie metodą piaskowania oraz wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu, naprawę i wymianę zniszczonych i skorodowanych elementów, uzupełnienie brakujących nitów.

Wykonawca ma również odtworzyć historyczne latarnie przy wapiennych figurach świętych Jana Chrzciciela i Jadwigi. Przy okazji remontu zostanie wymieniona również iluminacja mostu.

Most Tumski jest obiektem zabytkowym, w obecnym kształcie funkcjonuje od 1889 roku i, jako konstrukcja, remontu nie przechodził tak naprawdę od wojny. Po wojnie wykonano na nim jedynie chodniki – bitumiczne oraz zabezpieczenie antykorozyjne (czyszczenie i malowanie powłoką w kolorze turkusowym). Ostatni raz takie prace były wykonywane ponad 20 lat temu i konieczny jest kolejny remont mostu. 

 

 

 

KaplicaSwElzbiety KaplicaBozegoCiala

GODZINY ZWIEDZANIA:

 

    poniedziałek - sobota     

 10.00 - 17.00
               niedziela   14.00 - 16.00

wieza kaplice

CENY BILETÓW:

INDYWIDUALNE

NORMALNY ULGOWY*
KAPLICE 20 ZŁ 15 ZŁ
WIEŻA 25 ZŁ 20 ZŁ

GRUPOWE

            WIEŻA                                20zł                          15 zł

           KAPLICE                              15 zł                          10 zł

BILETY RODZINNE
(Dwoje dorosłych + dziecko) 

KAPLICE 30 ZŁ + każde dziecko 10 ZŁ
WIEŻA 35 ZŁ każde  dziecko + 10 ZŁ
KAPLICE+WIEŻA

Rodzice+1 dziecko 55 ZŁ

Każde kolejne dziecko - 15 ZŁ

*bilet ulgowy – dzieci, młodzież, studenci do 26 roku życia, seniorzy od 60 roku życia, osoby niepełnosprawne.

Podczas opadów lub burzy taras widokowy jest nieczynny!

 

 

WidokWieża3

GODZINY OTWARCIA:

 

poniedziałek - sobota - 10.00-17.00
niedziela - 14.00-16.00

                                                                                                    

Ostatni wjazd na wieżę  15 minut  przed zamknięciem.

 

 

wieza kaplice

CENY BILETÓW:

INDYWIDUALNE

NORMALNY ULGOWY*
WIEŻA 25 zł 20 zł
KAPLICE   20 ZŁ   15 ZŁ
WIEŻA+KAPLICE    35 ZŁ    25 ZŁ

GRUPOWE

  GRUPOWY GRUPOWY ULGOWY*
WIEŻA 20 ZŁ 15 ZŁ
KAPLICE 15 ZŁ 10 ZŁ

BILETY RODZINNE
(Dwoje dorosłych + dzieci) 

WIEŻA 35 ZŁ +  każde dziecko   10 ZŁ
KAPLICE   30 ZŁ + każde  dziecko  10 ZŁ
WIEŻA+KAPLICE

Rodzice+1 dziecko  55 ZŁ

Każde kolejne dziecko 15 ZŁ

*bilet ulgowy – dzieci, młodzież, studenci do 25 roku życia, seniorzy od 60 roku życia, osoby niepełnosprawne

 

W razie nieprzychylnej pogody (wiatr, burza, silne opady) taras widokowy jest zamknięty.

Katedra  Katedra Wrocławska pw. Św. Jana Chrzciciela jest otwarta dla zwiedzających:
  • od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 17:30
  • w niedziele i  święta w godzinach 14:00 - 17:30

UWAGA!!

W czasie nabożeństw nie można zwiedzać Katedry!!!
Katedra jest również niedostępna do zwiedzania w czasie Mszy świętych odprawianych 
poza stałymi godzinami (uroczystości diecezjalne, śluby, pogrzeby).
Prosimy przewodników o nie wprowadzanie w tym czasie grup do Katedry.

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 

miesiące  pon.-piątek sobota niedziela 
marzec  9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00 
kwiecień 9:00-17:00 9:00-15:00 14:00-16:00
maj-wrzesień  9:00-17:00 9:00-16:00 14:00-17:30
paźdz.-grudz. 9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

1835411
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
38
1476
25699
65902
1835411

2024-05-21 01:11


logo